2 października, 2023 Autor admin 0

Wykorzystywanie dywanów w starożytności

5
(1)

Dywany są obecne w ludzkiej kulturze od tysięcy lat. Służą nie tylko do ocieplania i ozdabiania wnętrz, ale także do wyrażania tożsamości, statusu i religii. W starożytności dywany były używane przez wiele cywilizacji na różnych kontynentach. W tym artykule przyjrzymy się, jak wykorzystywano dywany w starożytnym Bliskim Wschodzie, Egipcie, Grecji i Rzymie.

Dywany w starożytnym Bliskim Wschodzie

Starożytny Bliski Wschód to obszar, który obejmował dzisiejsze kraje takie jak Turcja, Syria, Irak, Iran, Izrael czy Arabia Saudyjska. To właśnie tam narodziła się sztuka tkania dywanów, która rozprzestrzeniła się na cały świat. Pierwsze ślady dywanów pochodzą z okresu neolitu (ok. 7000-3000 r. p.n.e.), kiedy to ludzie zaczęli uprawiać rośliny i hodować zwierzęta. Dywany były wtedy tkane z wełny owczej lub koziej na prostych krosnach. Dywany te miały proste i geometryczne wzory oraz naturalne kolory.

W okresie brązu (ok. 3000-1200 r. p.n.e.) i żelaza (ok. 1200-500 r. p.n.e.) dywany zyskały na znaczeniu i zróżnicowaniu. Powstały pierwsze cywilizacje miejskie, takie jak Sumerowie, Babilończycy, Asyryjczycy czy Hetyci, które rozwijały handel, sztukę i religię. Dywany były wtedy używane jako podłogi, ściany, drzwi, okrycia czy poduszki w pałacach, świątyniach i domach. Dywany te miały bardziej złożone i bogate wzory oraz kolory, uzyskiwane z barwników naturalnych.

W okresie klasycznym (ok. 500 r. p.n.e.-500 r. n.e.) dywany osiągnęły szczyt swojej popularności i prestiżu. Powstały wielkie imperia, takie jak Persja, Partia czy Sasanidzi, które podbijały i integrowały różne narody i kultury. Dywany były wtedy używane jako symbole władzy, bogactwa i sztuki. Dywany te miały wysoką jakość materiałów i wykonania oraz piękno wzorów i kolorów. Niektóre z nich były nawet tkane z jedwabiu lub haftowane złotem i srebrem.

Dywany w starożytnym Egipcie

Starożytny Egipt to cywilizacja, która rozwijała się nad Nilem od ok. 3100 r. p.n.e. do 332 r. p.n.e., kiedy to została podbita przez Aleksandra Wielkiego. Egipt był słynny ze swojej architektury, sztuki i religii. Dywany były wtedy używane jako element dekoracyjny i ceremonialny w grobowcach, świątyniach i pałacach faraonów i dostojników.

Dywany egipskie były tkane z lnu lub wełny na krosnach poziomych lub pionowych. Dywany te miały proste i geometryczne wzory oraz jasne kolory, uzyskiwane z barwników roślinnych lub mineralnych. Niektóre z nich były także zdobione motywami roślinnymi lub zwierzęcymi.

Dywany w starożytnej Grecji

Starożytna Grecja to cywilizacja, która rozwijała się na Półwyspie Bałkańskim i wyspach Morza Egejskiego od ok. 800 r. p.n.e. do 146 r. p.n.e., kiedy to została podbita przez Rzym. Grecja była słynna ze swojej filozofii, literatury i sztuki. Dywany były wtedy używane jako element praktyczny i estetyczny w domach, teatrach i świątyniach Greków.

Dywany greckie były tkane z wełny lub lnu na krosnach poziomych lub pionowych. Dywany te miały proste i geometryczne wzory oraz stonowane kolory, uzyskiwane z barwników naturalnych. Niektóre z nich były także zdobione motywami mitologicznymi lub historycznymi.

Dywany w starożytnym Rzymie

Starożytny Rzym to cywilizacja, która rozwijała się na Półwyspie Apenińskim i podbijała znaczną część Europy, Afryki i Azji od ok. 700 r. p.n.e. do 476 r. n.e., kiedy to upadło cesarstwo zachodniorzymskie. Rzym był słynny ze swojego prawa, polityki i kultury. Dywany były wtedy używane jako element luksusowy i reprezentacyjny w willach, pałacach i budowlach publicznych Rzymian. Dywany rzymskie były tkane z wełny lub jedwabiu na krosnach poziomych lub pionowych. Dywany te miały złożone i bogate wzory oraz żywe kolory, uzyskiwane z barwników syntetycznych. Niektóre z nich były także zdobione motywami zwierzęcymi lub roślinnymi.
Dywany są nieodłącznym elementem ludzkiej historii i kultury. W starożytności dywany były używane przez wiele cywilizacji na różne sposoby i z różnych powodów. Dywany te odzwierciedlały charakter, gust i aspiracje ludzi, którzy je tworzyli i używali. Dywany te są także cennymi źródłami informacji o przeszłości, które zachowały się do dziś.

Jak ci się spodobał ten artykuł?

Kliknij gwiazdeczkę, żeby ocenić wpis 🙂

Ocena: 5 / 5. Vote count: 1

Niemożliwe! Jeszcze nikt nie ocenił tego posta. Bądź pierwszy!